Elever från Erlaskolan i Falun kniper tredje plats på regionfinal i Teknikåttan

26 april 2019

Torsdagen den 11 april tog regiontävlingen av årets Teknikåtta plats på Dalarnas Science Park. Det startade med registrering, invigningstal, presentation av deltagande klasser, frågeledare och domare.

Elever från Erlaskolan i Falun kniper tredje plats på regionfinal i Teknikåttan

I regionsemifinal nummer två deltog team 8 från Erlaskolan i Falun, 8EF Rotskärsskolan, Älvkarleby och 8F Maserskolan, Borlänge. Här gick eleverna från Erlaskolan i Falun direkt till regionfinal. Efter lunch startade regionfinalen och poängen från semifinalerna nollställdes. Det var en jämn final med både teoretiska och praktiska uppgifter. Eleverna från Erlaskolan placerade sig på tredje plats med blott en enda poängs skillnad till tvåan och knep även designpriset.

"Vi är så stolta över våra fantastiska elever, vilken prestation de har gjort. Under tävlingen framkom det att Erlaskolans elever är väldigt duktiga på problemlösning i matematik, att arbeta i team och programmering"

Ingela Olsson och Peter Sjöberg Ansvariga lärare